AMPROBE VP-1000SB Non-Contact Voltage Probe, EA
SKU
scampvp1000sb
for Pricing or Request a Quote
Probe,Test, Voltage, Non Contact, 90V To 1000V
Eligible Contracts:
  • VECTRUS-LOGCAP-BPA
OPERATING VOLTAGE RANGE: 90 V AC – 1000 V AC SENSITIVITY: LIGHTS, BEEPS AND VIBRATES AT APPROXIMATELY 0.39 IN (10 MM) DISTANCE FROM A WIRE CARRYING 120 V AC OPERATING TEMPERATURE: 32 °F TO 104 °F (0 °C TO 40 °C), ? 80% RH STORAGE CONDITION: 14 °F TO 122 °F (-10 °C TO 50 °C), ? 95% RH OPERATING ALTITUDE: 2000 METERS POWER SUPPLY: TWO 1.5 V AAA BATTERIES (INSTALLED) DIMENSIONS (L X W X H): 6.10 X 0.96 X 0.85 IN (155 X 24.5 X 21.5 MM)
More Information
SKU scampvp1000sb
Inventory Unit Code EA
Manufactured In China
Manufacturer Amprobe
Manuf Part # VP-1000SB
Usually Ships 2 - 3 Weeks
Model 6625-09-V01-0004
Weight 0.110000
Condition New
Warranty Standard Manufacturer Warranty
Dimensions 6.1L x 0.96W x 0.85H